نماد مجلس نمایندگان کشور ژاپن
معرفی کشور ژاپن

مجمع الجزایر ژاپن (به ژاپنی : 日本، نیپون یا نیهون) (به انگلیسی : Japan) کشوری است در اقیانوس آرام واقع در آسیای شمال شرقی که یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان است و سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد (۵/۴۷۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به گزارش صندوق بین المللی پول) .
ژاپن یک کشور پادشاهی است که بر مبنای قانون اساسی اداره می‌شود . ژاپن کشوری است کاملا محصور شده در آب که از طریق مرز آبی با کشورهای چین ، کره جنوبی و کره شمالی و روسیه همسایه ‌است . این کشور در پایان جنگ جهانی دوم ، تمامی متصرفات فراسوی دریاهای خود ، از جمله کشور کره را که در آن موقع ۴۵/۵ درصد کل کشور را تشکیل می‌داد ، از دست داد و وسعت آن به میزان فعلی که در حدود ۳۸۷۰۰۰ کیلومتر مربع است (چیزی کمتر از ایالت کالیفرنیا در آمریکا) ، تقلیل یافت .
ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان است . توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۳۵ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌آید .
ژاپنی‌ها کشورشان را «نیپون کوکو» خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است . در حقیقت این کشور شرقی‌ترین کشور جهان (بدون در نظر گرفتن خاک قطب) است . مطالعات باستان شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پساپارینه ‌سنگی می‌داند .
ژاپن کشوری کوهستانی است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی است و بشدت زلزله خیز است ، آمار نشان می‌دهد که سالانه در حدود ۱۵۰۰ زمین لرزه در آنجا روی می‌دهد . کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد ، G8، G4 و APEC است . ژاپن پنجمین بودجه دفاعی جهان را دارد (۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱) و چهارمین کشور صادر کننده در جهان (۷۶۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰) و ششمین کشور بزرگ وارد کننده است (۶۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰) .
در جنگ جهانی اول ، ژاپن از متفقین بود و در جنگ جهانی دوم با متفقین می‌جنگید . پایان جنگ جهانی دوم برای ژاپن بسیار تلخ بود ، آنها پس از جنگی دراز مدت در اقیانوس آرام ، سرانجام پس از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ، بدون قید و شرط تسلیم شدند .
برآیند این جنگ خانمان‌سوز برای ژاپن به اندازه‌ای وحشتناک بود که بسیاری از تحلیلگران در توصیف آن ، عبارت «به کلی ویران شده» را به کار بردند . ژاپن پس از اشغال توسط آمریکا ، با یک برنامه پیگیر توسعه صنعتی به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافت و به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا و همچنین دومین قدرت صنعتی جهان بدل شد .
این کشور همچنین از بزرگترین هم‌پیمانان و شرکای تجاری آمریکا در قاره آسیا است .

ژاپن در یک نگاه

زبان : ژاپني

دين : شينتو و بودايي=84%

جمعيت : 127,463,611

تعداد توریست : 500000

معرفی اجمالی

پایتخت : توكيو

حکومت : سلطنت پادشاهي و حكومت پارلماني

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : 4

ساختار دولتی

واحد پول : ين

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : برنج ، سبزيجات ، ميوه ، لبنيات

صنعت : از بزرگترين كشور ها در زمينه تكنولوژي ساخت موتور و وسايل نقليه

رشد اقتصادی : 2.7%

ساختار اقتصادی

خط تلفن : 58.788 ميليون

همراه : 91,473,900

کاربر اینترنت : 86.3 ميليون

شناسه اینترنت : .jp

سایت : 21,304,292

ساختار ارتباطات

مساحت : 377,835 كيلو متر

آب و هوا : نسبتا سرد

همسایه ها : -

منابع طبیعی : ماهي

اختلاف ساعت : +9

ساختار جغرافیایی

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : 23,556 كيلو متر

آبی : 1,770 كيلو متر

فرودگاه : 175

ساختار حمل و نقل
شهرهای مهم ژاپن
Mitake Shrine

Mitake Shrine جزئیات

Main Hall of Choho ji

Main Hall of Choho ji جزئیات

Nagoya Castle

Nagoya Castle جزئیات

Yamadera

Yamadera جزئیات

Five storied Pagoda

Five storied Pagoda جزئیات

LaQua in Bunkyo ku

LaQua in Bunkyo ku جزئیات

Hie Shrine

Hie Shrine جزئیات

Shiofunekannonji

Shiofunekannonji جزئیات

Shibamata Taishakuten

Shibamata Taishakuten جزئیات