نماد مجلس نمایندگان کشور اسلوونی
معرفی کشور اسلوونی

جمهوری اسلوونی (به اسلوونیایی  Slovenija) : کشوری است در جنوب اروپای مرکزی . پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن لیوبلیانا است . جمعیت این کشور دو میلیون و شصت هزار نفر است . واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن اسلوونیایی است . اسلوونی از اعضای اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است .
مساحت این کشور ۲۰،۲۷۳ کیلومتر مربع (۷۸۲۷ مایل مربع) است . اسلوونی از سوی غرب با ایتالیا ، از شمال با اتریش ، از جنوب و جنوب شرقی با کرواسی و از سمت شمال شرق با مجارستان هم‌ مرز است . اسلوونی یک جمهوری پارلمانی است و از اقتصاد و وضعیت اجتماعی پیشرفته‌ای برخوردار است . ۶۱ درصد از مردم اسلوونی مسیحی و بقیه بی‌دین یا پیرو دیگر ادیان هستند .
این کشور تا سال ۱۹۹۱ جزئی از کشور یوگسلاوی بود و پس از آن تاریخ مستقل گردید . اسلوونی شمالی‌ترین بخش جمهوری فدراتیو یوگسلاوی سابق بوده ‌است و در سال ۱۹۹۱ و پس از یک درگیری مختصر نظامی با صربستان ، استقلال خود را اعلام کرد . این جمهوری ، همواره پل ارتباطی شبه‌جزیرهٔ بالکان با مرکز و غرب اروپا بوده ‌است . بخش زیادی از این کشور ، کوهستانی است و اکثر جمعیتش ، در شهر لیوبلیانا و حومهٔ آن زندگی می‌کنند .

تاریخچه
اسلوونی نظیر کرواسی زیر سلطهٔ امپراتوری عثمانی نرفت ولی قدرت‌های ناحیه‌ای اروپایی نظیر جمهوری ونیز و باواریا بویژه امپراتوری اتریش - مجارستان قرنها بر این قسمت حاکمیت داشتند . حکومت محلی باواریا از قرن هفتم و همزمان با ورود اسلاوها به اسلوونی بر آن دست یافت و تا قرن سیزدهم و ورود امپراتوری اتریش - مجارستان به حضور خود ادامه داد . منطقه اسلوونی امروزی قرن‌ها متعلق به اتریش بود . اسلوونی‌ها در این دوره در مناطق مختلف خالصه و دوک‌نشین اتریشی زندگی می‌کردند . در سال ۱۸۶۶ برخی از نواحی اسلوونی‌نشین جزئی از ایتالیا شدند . اسلوونی در سال ۱۹۱۸ ، بخشی از کشور کوتاه ‌مدت (اسلوونی‌ها ، کروات‌ها و صرب‌ها) (SHS) شد ، و پس از آن و از سال ۱۹۱۸ به بعد اسلاونی در زمرهٔ جمهوریهای سه‌گانه پادشاهی یوگسلاوی قرار گرفت . در آن زمان ، در دوره ۱۹۱۹-۱۹۲۰ ، مرزهای اسلوونی در پیمان سن ژرمن (مرز شمالی) ، پیمان راپالو (مرز غربی) و پیمان تریانون (مرز شمال شرقی) تعیین شد .
پس از اشغال اسلوونی در سال ۱۹۴۱ ، که در آن خاک این کشور بین آلمان ، ایتالیا و مجارستان تقسیم شد ، جبهه آزادیبخش اسلوونی مبارزه شدیدی را برای آزادی آغاز کرد و این جبهه در این نبرد به پارتیزان‌های تیتو پیوست . در ۱۰ اوت ۱۹۴۵ ، اسلوونی با عنوان «جمهوری خلق اسلوونی» تبدیل به بخشی از یوگسلاوی دموکراتیک فدرال شد . این واحد سیاسی جدید چند ماه بعد ، در پی یک انتخابات غیرآزاد که در ۱۱ نوامبر برگزار شد ، جمهوری خلق فدرال یوگسلاوی ، نام گرفت و باری دیگر پس از آن ، در ۱۹۶۳-۱۹۹۱ ، نام آن به جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی (SFRJ) تغییر نام داد .
پس از ۱۹۴۴ در کنار پاکسازی‌های سیاسی ، پاکسازی قومی نیز در اسلوونی صورت گرفت . در آن زمان آلمانی‌تباران بومی اسلوونی به همراه آلمانی‌های مهاجری که توسط نازی‌ها به اینجا فرستاده شده ‌بودند از کشور اخراج شدند . این آلمانی‌ها به تعداد ده‌ها هزار نفر به ‌ویژه در چند شهر و حومه آن‌ها از جمله ماریبور (ماربورگ) ، چلیه (چیلی) ، پتوی (پتاو) سکونت داشتند . با ضمیمه شدن منطقه ایستریا به یوگوسلاوی بیشتر ایتالیایی‌ها ساکن نواحی کرانه‌ای ایستریا نیز از کشور اخراج شدند .
اسلوونی ثروتمندترین جمهوری در فدراسیون یوگوسلاوی بود . در ۷ مارس ۱۹۹۰ نام «جمهوری سوسیالیستی اسلوونی» به «جمهوری اسلوونی» تغییر کرد . اسلوونی در سال ۱۹۹۱ کشوری مستقل شد . پیش از این استقلال جنگی ده‌ روزه در گرفت ، که با توافق‌نامه بریونی متوقف شد . اسلوونی در ۱ مه سال ۲۰۰۴ ، به اتحادیه اروپا پیوست و پس از آن نیز عضو ناتو شد . یکم ژانویه ۲۰۰۷ ، اسلوونی رسماً به منطقه یورو پیوست و واحد پول پیشین یعنی تولار اسلوونی را کنار گذاشت .

جغرافیا
سرزمین اسلوونی با 20 هزار و ۳۷۲ کیلومتر مربع مساحت در مرکز قاره اروپا و در مجاورت رشته کوه آلپ و دریای آدریاتیک واقع است . محیط ۲۸۳۱ کیلومتری اسلوونی از سمت شمال به اتریش ، از سمت شرق به مجارستان ، از سمت جنوب به کرواسی و از سمت غرب به ایتالیا محدود می‌شود .
اسلوونی سرزمین ناهموار با آب و هوای متنوع است . مناطق شمالی آب و هوایی سرد و کوهستانی و مناطق جنوبی و غربی آب و هوایی معتدل دارند . پست‌ترین بخش این سرزمین در ساحل دریای آدریاتیک (هم‌ سطح آب‌های آزاد جهان) و بلندترین نقطه آن در قلّه "تری گلاو" با ۴۶۸۲ متر ارتفاع واقع است . مراتع طبیعی و دشت‌های سرسبز بیش از 20 درصد از خاک اسلوونی را شامل می‌شوند و حداقل ۸۲ درصد از پهنه این سرزمین مستعد کشاورزی است .
پراکندگی جمعیت در اسلاونی از شرایط توپوگرافیک تابعیت می‌کند به‌ گونه‌ای که با غلبه شدید ناهمواری‌ها ، ساکنان اولیهٔ آن یعنی اسلاوها به دنبل مسطح ترین مناطق بوده و هر جا به نقطه‌ای صاف و هموار رسیده‌اند در آنجا مستقر شده و از آن‌جا که این نوع محدوده‌های در اسلاونی کمتر به چشم می‌خورد با نگاه به نقشهٔ دموگرافیک موجود متوجه عدم تعدد در مراکز جمعیتی شهری و روستایی می‌شویم . در این میان دو شهر لیوبلیانا و ماریبور بزرگترین دشت‌های واسطه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند .
افزایش آلاینده‌های صنعتی در رودخانه "ساوا" که درست از وسط اسلوونی عبور می‌کند و بالا رفتن غلظت ذرات معلق در هوای شهرهای صنعتی و نیز فرسایش بی‌رویه جنگل‌ها ، از مهمترین مشکلات زیست محیطی این سرزمین قلمداد می‌شود .

اقتصاد
اگر چه وسعت اراضی کشاورزی بسیار اندک است ، ولی وجود چراگاه‌های کوهستانی باعث رونق دامپروری شده‌اند . در قسمتهای شمال غربی ، معادن عظیمی از جیوه قرار گرفته ‌است ، که همراه با صنایع سبک و صنعت گردشگری ، نقش مهمی در تأمین درآمدهای کشور ، ایفا می‌کنند . در سالیان اخیر ، رشد صنایع دستی و محلی در این کشور ، بسیار چشمگیر بوده ‌است .
اسلوونی دارای ذخایر غنی از قلع ، روی ، زغال‌سنگ و سنگ‌های ساختمانی است . از سوی دیگر ، عبور رودخانه ساوا از داخل این کشور باعث شده تا ظرفیت قابل ‌توجهی از توان تولید انرژی الکتریکی در اسلوونی ایجاد شود . اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصاد باز به یکی از کشورهای موفق در حوزه بالکان تبدیل شده و برای سرمایه‌گذاران شرق اروپا به مثابه یک بهشت اقتصادی است .
اسلوونی در ضمن ، سالانه پنج میلیون متر مکعب گاز طبیعی استخراج می‌کند که بخش ناچیزی از تقاضای مصرف داخلی خود را پوشش می‌دهد . اسلوونی به عنوان کشوری با پتانسیل‌های قوی اقتصادی در اتحادیه اروپا در بخش صنایع الکترونیک ، مکانیک ، تجهیزات مخابراتی و نیروگاه‌سازی به خصوص در ساخت دریچه‌های سد صاحب فناوری است .
این کشور در بخش کشاورزی تولیدکننده فراورده‌هایی هم ‌چون سیب‌زمینی ، نخود ، گندم ، نیشکر ، ذرت و لوبیا و در بخش دامپروری و شیلات تولیدکننده گوشت و پشم گاو و گوسفند و نیز فراورده‌های شیلاتی است .
صنایع ذوب و ریخته‌گری آلومینیوم ، قلع و روی مهمترین بخش ذوب فلزات اسلوونی را تشکیل می‌دهند . همچنین صنایع دیگری در زمینه تولید تجهیزات الکترونیک ، کامیون‌سازی ، خودروسازی ، تجهیزات نیروگاهی ، تسلیحات نظامی ، محصولات چوبی ، مواد شیمیایی ، بافندگی و ماشین‌ابزار در اسلوونی فعالند . با توجه به شرایط طبیعی و انسانی موجود اسلوونی نقشی در اقتصاد کشاورزی یوگوسلاوی نداشت و در عوض در برگیرندهٔ پیچیده‌ترین و فناوری برترین صنایع یوگسلاوی بود . تنها نیروگاه هسته‌ای یوگوسلاوی نیز که احداث آن با اعتراضات دولت‌های همسایه همراه بود در کرچکا و با فناوری بومی به کار افتاد .
اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر به لحاظ پایداری و ثبت نسبت به دهه گذشته در وضعیت مطلوبتری قرار گرفته ‌است و اسلوونی با اعمال سیاست بازار آزاد در شرایط حساس اقتصادی منطقه اروپا توانسته خود را به عنوان یک رقیب جدی در برابر دیگر کشورهای صنعتی معرفی کند . کسر هزینه‌های اضافی کار در خطوط تولید ، موجب افزایش تمایل صنایع اسلوونی به فناوری‌های برتر ، و نیز عوامل موفقیت در صحنه‌های رقابت جهانی شده و به همین سبب زمینه افزایش دستمزدها و سطح رفاه عمومی در این کشور فراهم آمده ‌است .
همچنین ، با کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در این کشور و ایجاد فضاها و بازار آزاد ، روز به ‌روز بر علاقه سرمایه‌گذاران برای مشارکت در طرح‌های بزرگ اقتصادی این کشور افزوده می‌شود . بندر "کوپر" مهمترین اسکله تجاری و صنعتی اسلوونی است و اراضی اطراف این بندر یکی از مهمترین مناطق ویژه اقتصادی این کشور قلمداد می‌شود .

اسلوونی در یک نگاه

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

معرفی اجمالی

پایتخت : لیوبلیانا

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار دولتی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار اقتصادی

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار ارتباطات

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار جغرافیایی

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -

ساختار حمل و نقل
شهرهای مهم اسلوونی
Maribor Grad

Maribor Grad جزئیات

skofja Loka

skofja Loka جزئیات

The Franciscan Church

The Franciscan Church جزئیات

stari del Maribora

stari del Maribora جزئیات

Labinje village

Labinje village جزئیات