با کلیک برروی تصویر میتوانید تور مجازی این جنگل را مشاهده نمایید

 جنگل های لیره سر 

روستای لیره سر در فاصله 23 كیلومتری شهرستان تنكابن و 19 كیلومتری شهر خرم‌آباد واقع است. این روستا جزء بخش خرم‌آباد و دهستان بلده می‌باشد.كه جمعیت آن با روستاها و آبادی اطراف آن حدود 550 خانوار و 2100 نفر جمعیت می باشد مساحت روستا بیش از 130 هكتار بوده كه در دو طرف آن  رودخانه جریان دارد و جنگلهای انبوه تمام روستا را احاطه كرده‌اند.

بیشتر افراد روستا از یك طایفه بنام داجلرها ( داجلری ) میباشند كه دارای پیشینه زیادی است.  در كتاب نگاه همسویه به تاریخ تنكابن آمده است یكی از 3 طایفه اصلی كه در دوره‌های اولیه تاریخی در تنكابن میزیسته‌اند ( داجرها) بود‌اند. و زیستگاه آنها مناطق لیره سر ـ گولاسر ـ و اطراف آن بوده كه هنوز هم هستند. چنانچه رابینو در سفرنامه خود داج‌ها را یكی از 10 طایفه میدانند كه در منطقه تنكابن بوده‌اند. و برخی بر این عقیده‌اند كه این طایفه از غرب كشور به لیره‌سر مهاجرت كرد‌ه‌اند اما تا جایی كه سند‌های تاریخی و افراد مطلع در این زمینه نظر میدهند نشانگر این است كه از 600 سال اخیر مردم در   این منطقه ساكن بوده‌اند. و اما خود روستای لیره سر هم چون دارای مراتع خوب رودخانه و فراوانی آب از مهمترین دلیل برای انتخاب برای زندگی بوده است از جمله عوامل موثر در شكل‌گیری روستای لیره سر را میتوان وجود اراضی مساعد و حاصلخیز، آب فراوان، وضعیت توپوگرافی مناسب، توسعه دامپروری و دسترسی آسان به جاده ارتباطی را ذكر كرد. 

این منطقه دارای شرایط آب و هوایی بسیار دلپذیر و خوب بوده كه اطراف آن را جنگلهای انبوه و بكر پوشانده است و دو رودخانه زیبا از طرف شرق و غرب روستا جریان دارد و نكته قابل توجه این است كه چون در بالادست لیره‌سر آبادی وجود این آب رودخانه‌ها بسیار زلال و پاكیزه بوده و خاصیت شرب نیز دارد و تقریباً در تمام قسمتهای جنگلی راه ماشین رو كه توسط سازمان جنگلها احداث گردیده وجود دارد كه گردشگران و مسافران میتوانند از آن استفاده كنند.