با کلیک برروی تصویر میتوانید تور مجازی این تالاب را مشاهده نمایید

 تالاب مُرِه

تالاب مُرِه در شمال استان قم در کیلومتر ۶۰ جاده قم- گرمسار و در جنوب کوه مره قرار گرفته است.
حوض مره چاله‌ای است بیضوی، سطح آن در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آب رودها ابتدا وارد حوض مره می‎شود سپس وقتی این حوض پر شد از مسیل بین دو حوضه به تالاب شکار ممنوع حوض سلطان وارد می‎شود. و هنگامی که آب در حوض سلطان چند متر بالا آمد به طرف حوض مره بر می‎گردد و آن را لبریز می‎کند.
اگر ورود آب در حوض مره تدوام یابد، از آن سرازیر شده و مازاد آب از گوشه جنوب شرقی از راه فاضلاب‎های رود شور به سمت دریاچه نمک سرازیرمی شود.
آب تالاب لب شور و منبع تأمین کننده آن به صورت عمده رودخانه شور و کرج بوده که از ضلع شمالی و از مجاورت کوه مره به استان قم و تالاب مذکور وارد می‎گردد.
 تالاب در فصل زمستان به خصوص در زمان سیلابی پهنه‎های بزرگ آبی را به وجود آورد. که مساحت آن به بیش از ۱۰ هزار هکتار می‎رسد و در سایر فصول به صورت دشت‎های رُسی نمایان می‎گردد.
تالاب مره از نظر ساختار، شکل گیری، اکوسیستم و زیست بوم‎های مربوط تفاوت بنیادین با تالاب حوض سلطان دارد. برهمین اساس حوض سلطان از کفه نمکی با حاشیه باتلاقی تشکیل شده و منابع آبی آن به طور عمده سفره‎های آبی زیرزمینی هستند و حتی این دریاچه در فصل زمستان لایه‎های نمک آن مرطوب است ولی تالاب مرّهسرریز و سیلاب رودخانه‌های شور و کرج و البرز جنوبی است و یک تالاب یا آبگیر رسی است و حالت نمکی ندارد. تالاب در گذشته زیستگاه مناسبی را جهت گونه‎های با ارزش کویری تشکیل می‎داده است. حضور جبیر و گورخر ایرانی نیز در سال‌های دور در این منطقه گزارش شده است. حضور پرندگان مهاجر از جمله تنجه، انواع کاکایی، آبچیلک، حواصیل … را می‎توان در فصل زمستان مشاهده نمود.