نماد مجلس نمایندگان کشور تاجیکستان
معرفی کشور تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان یکی از کشورهای منطقه آسیای مرکزی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان کشوری مستقل سر برآورد  .
تاجیکستان از جنوب با افغانستان ، از غرب با ازبکستان ، از شمال با قرقیزستان و از شرق با چین همسایه است . اغلب جمعیت این کشور را تاجیک‌ها تشکیل می‌دهند که اشتراک فرهنگی زیادی با ایرانی‌ها دارند .
پس از انقلاب اکتبر ، در سال ۱۹۲۸، جمهوری سوسیالیستی شوروی تاجیکستان (جزئی از اتحاد جماهیر شوروی) تشکیل شد . پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، در سال ۱۹۹۱ تاجیکستان به استقلال دست یافت .
در اوایل سال 1992 میلادی جنگ داخلی پنج ساله بین دولت تحت حمایت مسکو و مخالفان اسلام گرا ، به رهبری عبدالله نوری ، در گرفت . در این جنگ ، بیش از ۵۰ هزار نفر کشته و بیش از ۷۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند . در سال ۱۹۹۷ با وساطت سازمان ملل متحد ، عهدنامه صلح به امضای دو طرف رسید .
کشور تاجیکستان دارای سه استان و یک منطقه خودمختار است : استان ختلان به مرکزیت قفرغان‌تپه ، استان سغد به مرکزیت خجند ، استان قراتگین به مرکزیت کافرنهان ، منطقه خودمختار کوهستان بدخشان به مرکزیت خاروغ .
65 درصد از جمعیت این کشور تاجیک هستند ، 3/25درصد ازبک و 1/1 درصد روس . اقلیت‌های کوچک دیگری از قبیل اوکراینی‌ها ، چینی‌ها ، کره‌ای‌ها ، تاتارها و غیره نیز در تاجیکستان وجود دارند که 6/2٪ از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند . دین اکثریت مردم اسلام است .
امام‌علی رحمان از سال ۱۹۹۲ پس از استعفای اجباری رحمان نبی ، نخستین رهبر این کشور پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق ، به مقام ریاست شورای عالی تاجیکستان منصوب شد .
در سال ۱۹۹۴، رحمان به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد . پس از اتمام دوره پنج ساله‌ او مجدداً در سال ۱۹۹۹ به مدت هفت سال دیگر به این مقام برگزیده شد .
آخرین انتخابات در تاجیکستان در سال 2005 میلادی برگزار شد که ناظران بین‌المللی مدعی بودند در آن تقلب صورت گرفته است . به همین دلیل انتخابات دیگری در نوامبر سال 2006 میلادی برگزار شد که احزاب اصلی مخالف دولت آن را تحریم کردند .
تاجیکستان یکی از معدود کشورهای منطقه آسیای مرکزی است که احزاب مخالف فعال و رسمی دارد که هم در مجلس فعال هستند و هم در دولت .
اقتصاد در تاجیکستان
تولید ناخالص داخلی تاجیکستان در میان کشورهای آسیای مرکزی از همه کمتر است . کوهستانی بودن آن سبب شده تنها هفت درصد از خاک آن قابل استفاده باشد . پنبه مهمترین محصول کشاورزی آن است .
این کشور از تنوع مواد معدنی برخوردار است اما مقادیر آنها اندک است . در حال حاضر تقریبا دو سوم جمعیت آن در فقر به سر می‌برند . تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2006 میلادی 521/9 میلیارد دلار بود .
نرخ بیکاری در این کشور 12 درصد است و 64 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند . نرخ تورم در تاجیکستان در سال 2006 میلادی 9/11درصد بود .
این کشور منابع اندکی از نفت دارد و روزانه 8/252 بشکه نفت تولید می‌کند .
شرکای صادرات تاجیکستان که به آلومینیوم ، برق ، پنبه ، میوه ، سبزیجات محدود می‌شود کشورهای هلند (7/40 درصد) ، ترکیه (7/31 درصد) ، ایران (4/5 درصد) ، ازبکستان (8/4درصد) و روسیه (7/4 درصد) است .
واردات به تاجیکستان بیشتر از کشورهای روسیه (6/24 درصد) ، قزاقستان (8/10 درصد) ، ازبکستان (2/10درصد) ، چین (6/8 درصد) و آذربایجان (8 درصد) است .
ارتباطات در تاجیکستان
در این کشور 280 هزار و 200 خط تلفن ثابت وجود دارد و 265 هزار خط تفلن همراه . شش ایستگاه تلویزیونی برنامه پخش می‌کنند و دو هزار و 50 میزبان اینترنتی دارد .
تعداد کاربران اینترنت در این کشور 19 هزار و 500 نفر است .

تاجیکستان در یک نگاه

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

معرفی اجمالی

پایتخت : دوشنبه

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار دولتی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار اقتصادی

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار ارتباطات

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار جغرافیایی

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -

ساختار حمل و نقل
شهرهای مهم تاجیکستان
old castle in Hisor

old castle in Hisor جزئیات

Haikali Rudaki

Haikali Rudaki جزئیات

Historical Museum

Historical Museum جزئیات

Rudaki Tomb

Rudaki Tomb جزئیات