دریاچه اوان
عکس اول دریاچه اوان عکس دوم دریاچه اوان

دریاچه اوان در استان قزوین و در منطقه معروف الموت قرار دارد . دریاچه اوان 89 اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 20 بهمن 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت . دریاچه زیبای اوان در نیمه شمالی الموت ، در دامنه کوه خشچال ، در فاصله 75 کیلومتری قزوین و در میان چهار روستای اوان ، وربن ، زواردشت و زرآباد شهر قزوین قرار دارد .
این دریاچه که بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد ، در ارتفاع هزار و هشتصد و پانزده متری از سطح دریا واقع شده ‌است . طول آن در طویل‌ترین قسمت 325 متر و عرض آن 275 متر می‌باشد . تنها از آب چشمه‌های کوچک زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌شود و بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین می‌شود اما به صورت سطحی و خیلی کم . عمیق‌ترین بخش آن که توسط یک تیم غواصی در 18 مرداد ماه سال 92 با استفاده از دو دستگاه دایو کامپیوتر سوانتو اندازه‌گیری شده است ۶٫8 متر با دمای آب 23 درجه سانتیگراد و میدان دید در زیر آب کمتر از یک متر می‌باشد که در جنوب شرقی آن واقع شده ‌است .
البته برخی از مردم محلی عمق‌های متفاوتی را برای این دریاچه عنوان نموده‌اند که تیم غواصی چنین چیزی را تایید نکرد . بستر دریاچه مملو از لجن و رسوبات ته‌نشین شده می‌باشد که حالت چسبندگی بسیاری دارد . از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است . در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری ، آب‌تنی و قایق‌رانی و در پاییز ، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو ، غاز ، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است .