آبشار شوی
عکس اول آبشار شوی عکس دوم آبشار شوی

آبشار شِوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته ‌کوه‌های زاگرس و در آبشار شوی یا تله زنگ در سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان ، و با فاصلهٔ اندکی از استان لرستان و در بین کوههای سرتنگ شوی در 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران - جنوب واقع شده ‌است .
آبشار شوی ، پس از بیرون آمدن غار ، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود . ارتفاع آبشار 100 متر و عرض آن 40 متر است . آب آن پس از عبور از کوه‌ها و دره‌ها ، به رود دز به شهر زیبای دزفول در استان خوزستان می‌ریزد . پوشش گیاهی اطراف این آبشار ، تشکیل شده از درختانی مانند بید ، انجیر ، مو ، زبان ‌گنجشگ ، افرا ، کیکم و بلوط است . در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه وشان و سایر گیاهان آب دوست روییده ‌است .
در نزدیکی این آبشار ، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود . سالیانه صدها نفر از میهمانان ایرانی و جهانگردان خارجی در فصل بهار به دزفول آمده و به دیدن این آبشار می‌روند . برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد . مسیر یکم از دزفول به سمت منطقه شهیون پنج کیلومتری پیر (گوشه) مسیری مناسب و ماشین رو قرار دارد که تا نزدیکی ابشار ادامه دارد و پس از آن یکی دو ساعت کوهنوردی ساده‌ای که مسیری بسیار خوش منظره دارد با گذر از روستای شوی و یک آبشار کوچک و زیبایی به آبشار شوی خواهید رسید .
با توجه به نزدیکی موقعیت جغرافیایی آبشار به محدوده استان لرستان ، گاهی این آبشار را در لیست آبشارهای استان لرستان قرار می دهند . این در حالی است که به استناد نقشه‌های موجود در کتب گیتاشناسی ، نقشه‌های تقسیمات کشوری ، منابع دولتی ، مختصات جغرافیایی ، آبشار شوی در محدوده استان خوزستان و شهرستان دزفول می باشد .