غارهای تاریخی چنشت
عکس اول غارهای تاریخی چنشت عکس دوم غارهای تاریخی چنشت

چِنِشت ، یکی از روستاهای دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی است . جمعیت این روستا در سال 1385 بنا به سرشماری مرکز آمار ایران 1009 نفر بوده‌ است . این روستا به علت جاذبه‌های طبیعی ، تاریخی و فرهنگی به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان خراسان جنوبی شناخته می‌شود . چنشت در میان رشته کوه باقران قرار گرفته و فاصله آن تا بیرجند ، مرکز استان خراسان جنوبی ، 60  کیلومتر است .
در این روستا و در دامنه کوه ، 2  غار به نام غار چنشت و غار چهل چاه قرار گرفته‌ است .
غار چنشت ، در شمال روستا قرار گرفته و بر اثر زمین لرزه‌های رخ داده در طول تاریخ ، پدید آمده‌ است . غار حدود 60 متر طول دارد و عبور از مناطق مختلف آن به سختی امکان پذیر است . در این  غار بازمانده اجساد ، استخوانهای درهم شکسته انسان ، ابزار و پارچه ، چرخ نخ ریسی و ظروف مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد ، به چشم می‌خورد . همچنین بازمانده اجساد سید حامد علوی و فرزندانش در این غار یافت شد و به بیرون غار انتقال پیدا کرد . غار چنشت بنا به اسناد تاریخی در سال 614 هجری قمری توسط سیدمحمد مشعشع کشف گردید . وی پس از کشف ، نسبت به انتقال اجساد سیدحامد علوی و فرزندانش (که از خاندان وی بودند) به بیرون این غار اقدام نمود و آرامگاهی برای آنها در روستای چنشت بنا نمود .
سید حامد علوی و فرزندانش از شیعیان دوران خلافت عباسی بودند که به ناگزیر در این غار پنهان شده و سرانجام توسط سربازان حکومت عباسی در داخل غار کشته می‌شوند .
در غار چهل چاه که در نزدیکی غار چنشت قرار دارد ، اجساد 14 نفر مرد ، زن و کودک مشاهده می‌شود که احتمالا در غار پناه آورده‌اند و بر اثر گل گرفتن ورودی غار و بستن راه فرار آنها ، در داخل غار کشته شده‌اند . در دهه 1340 خورشیدی ، گروهی از زمین شناسان و باستان شناسان آمریکایی و ایرانی جهت مطالعات غارهای چنشت ، به این منطقه می‌آیند .