امامزاده طاهر
عکس اول امامزاده طاهر عکس دوم امامزاده طاهر

امامزاده طاهر نام امامزاده‌ای است واقع در شهر کرج که به‌ خاطر گورستان همجوار آن که مدفن بسیاری از هنرمندان و روشن‌فکران است مشهور است . این مکان در مسیر اتوبان کرج - قزوین بعد از پل مهرشهر واقع است . در قسمت شرقی شهرک دریا و شمال باغ سیب مهرشهر و در حریم شمالی راه‌آهن کرج – قزوین واقع شده و راه دسترسی به آن از حریم راه فرعی آزادراه است . بخشی از بنای فوق متعلق به دوره صفویه و بخش دیگر آن مربوط به دوره معاصر است .
مساحت اراضی آن بالغ بر شش هکتار است که در آن ساختمان حرم ، صحن ، پارک و فضای سبز ، پارک کودک ، پارکینگ خودرو ، قبرستان و وضوخانه و بلوار شمالی با آب‌نمایی زیبا احداث شده‌ است . ساختمان قدیم بقعه به علت فرسودگی بنا و انفکاک دیوارها در سال 74 تخریب و ساختمان جدید با طرحی زیبا و در مساحت 1400 متر مربع بنا گردیده که دارای یک گنبد خانه ، دو شبستان زنانه و مردانه ، دو رواق شمالی و جنوبی ، دو گل‌ دسته و یک ایوان الحاقی زیباست. ضریح جدید در سال 79 که به شکل سنتی ساخته شده نصب گردید . پارک و فضای بازی کودکان به مساحت شش هزار متر مربع در ضلع جنوبی حرم نمایی زیبا به آن بقعه بخشیده‌ است .
گنبد بلند و نوساز و زیبایی دارد که مربوط به صحن و سرای امامزاده طاهر است . تاسیسات و بناهای قبلی امامزاده که کاملا تخریب شده بود توسط اداره اوقاف نوسازی شده‌ است . مسئول امامزاده طاهر به نقل از اسناد و مدارک ، نسبت امامزاده طاهر را به امام زین‌العابدین می‌داند ولی از سال دفن وی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند . امامزاده طاهر در محوطه بسیار وسیعی واقع شده و حیاط آن یکی از گورستان‌های پرجنب‌ و جوش شهرستان کرج است و آوازه آن به‌ واسطه شخصیت‌هایی است که در آن به خاک سپرده شده‌اند .