روستای ورده
عکس اول روستای ورده عکس دوم روستای ورده

ورده روستایی است که در استان البرز کشور ایران واقع شده‌ است . روستای ورده در دهستان برغان ، بخش چندار ، شهرستان ساوجبلاغ ، در شمال غرب استان البرز و در رشته کوه‌های البرز و در شمال غرب شهر کرج و شمال شرق شهر هشتگرد قرار دارد . ارتفاع روستا از سطح دریا 1610 متر می‌باشد و مختصات جغرافیایی آن 35°58′52.31″ شمالی 50°۵۴′23.05″ شرقی می‌باشد . این روستا در 15 کیلومتری شمال غربی شهر کوهسار قرار دارد . روستای ورده 74 نفر (24 خانوار) جمعیت دارد .
این روستا با بافت قدیمی خود آثاری چون گرمابه تاریخی ، آسیاب قدیمی ، و دو بقعه را در خود جای داده است . ورده دارای پیشینه تاریخی قابل توجهی است و چند اثر تاریخی برجسته مربوط به دوران صفویان و پیش از آن قابل ملاحظه‌ است . برخی از این آثار عبارت هستند از : بقعه امامزاده عبدالقهار ، حمام تاریخی ورده و بقعه امامزاده بی بی سکینه ورده . درب چوبی نفیس امامزاده عبدالقهار متعلق به دوره شاه تهماسب یکم است و دارای نقوش و خط نوشته‌های زیبایی است . این درب هم اکنون در موزه ملی ایران (موزه ایران باستان) نگهداری می‌شود .
ورده بدلیل موقعیت جغرافیایی و استقرار در میان دره‌ای با شیب تند و همچنین مجاورت با رودخانه هزاربند و وجود چشمه‌های متعدد ، از مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای زیبایی برخوردار است . برخی جاذبه‌های دیگر ورده عبارتند از : بافت روستایی ورده ، چنارهای کهنسال امامزاده ورده ، درخت کهنسال ارس (هووِرس دار) و سربند جوی‌های ورده .