آرامگاه حیقوق پیامبر
عکس اول آرامگاه حیقوق پیامبر عکس دوم آرامگاه حیقوق پیامبر

حیقوق پیامبر یکی از پیامبران صاحب کتاب بنی اسراییل و معاصر با دانیال نبی است . وی حدود 2600 سال پیش می‌زیسته و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده ‌است . حدود سال 590 قبل از میلاد ، بخت‌النصر ، پادشاه کلده به اورشلیم حمله کرد و یهودیان زیادی را به قتل رساند و نزدیک به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت کلده که نزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد . حیقوق در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد .

در سال 548 قبل از میلاد کورش کبیر پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی طولانی لشکریان کلده را شکست داد ، بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر نمود . پس از آزادی از بند اسارت بابلیان ، حیقوق به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان (رودآور) ساکن شد و در همین شهر درگذشت .

آرامگاه حیقوق پیامبر در تویسرکان طی قرون متمادی چندین بار بازسازی شده ‌است و آخرین بار توسط مرحوم استاد محمدعلی‌خان میرزایی (ملک جمشید) در سال 1340 هجری شمسی بازسازی شده است . این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران محسوب می‌شود . هم اکنون آرامگاه این پیامبر زیارتگاه اهالی شهرستان تویسرکان و اقلیتهای دینی سایر شهرهای ایران می‌باشد .