با کلیک برروی تصویر میتوانید تور مجازی این آبشار را مشاهده نمایید

آبشار لاتون کجاست؟ 

 آبشار لاتون در انتهای غربی استان گیلان، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل، کنار کوه اسپیناس، شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه واقع شده است. فاصله آبشار تا روستای کوته کومه ۶۰ کیلومتر است و نیاز به پیاده روی ۴ساعته دارد.

پیاده‌روی در دل جنگل‌های گیلان،‌ در حالی‌که درختان فندق، ازگیل، گردو و گلابی دورتادورتان را گرفته‌اند، خستگی‌تان را کمتر می‌کند. بعد از جنگل‌پیمایی،‌ به کوه و تپه می‌رسید. از کوه‌های سرسبز می‌گذرید و وارد مرتع می‌شوید.

در بخش‌هایی از مسیر اگر رودخانه‌ها کم‌آب باشند، از عرض رودخانه می‌گذرید. درغیراین‌صورت، راه جنگل را ادامه می‌دهید. بهترین حالت این است که از راهنمای محلی کمک بگیرید یا  از  نقشه کمک بگیرید.

چند ساعت راهپیمایی و کوه‌پیمایی شما را به نقطه‌ای می‌رساند که کم‌کم صدای آبشار به‌گوش می‌رسد. خوشبختانه نزدیک آبشار لاتون، سرویس بهداشتی، بوفه و اتاق برای کرایه هم هست.در طول مسیر در روستای قدیمی آسیو شوان چند کافه می‌بینید که برای رفع خستگی و خوردن چای می‌شود رویشان حساب کرد. در پای آبشار دره‌ عمیقی وجود دارد که آب آبشار لاتون به آن می‌ریزد. بنابراین، لازم است به آبشار که رسیدید، مراقب باشید.

چرا باید این آبشار را ببینیم؟

 ارتفاع آبشار لاتون ۱۰۵ متر است و برای همین شما با آبشاری معمولی که قطر آبش اندازه شیرآب است، طرف نیستید.  علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری هم در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است، پس در اینجا همه‌اش با چیزهایی سرکار دارید که در زندگی روزمره یک رویا به نظر می‌رسند. مسیر پیاده روی و رسیدن به آبشار و گذشتن از مراتع و چشمه هایی با آب خنک و گوارا یکی از  لذت بخش ترین سفرها را پیش رویتان قرار میدهد.

بهترین فصل سفر 

در همه‌ فصل‌های سال می‌شود به تماشای آبشار لاتون رفت، نمی‌شود گفت برگ‌های نارنجی پاییز زیباترند یا سبزی درختان در فصل گرما. البته نیمه‌ زمستان را برای این سفر توصیه نمی‌کنیم.

پیشنهاد ما از اوایل بهار تا ابتدای تابستان است. زمانی که هوا معتدل‌ است و هنوز گرما و شرجی هوا آدم را از پای درنمی‌آورد.

چه وسایلی همراه ببریم؟

وقتی قرار است برای رفت و برگشت هشت ساعت جنگل‌پیمایی و کوه‌پیمایی کنید، کفش مناسب و لباس کافی ضروری به‌نظر می‌رسد. لباس اضافی،‌ کلاه، ضدآفتاب، عینک آفتابی، کیف کوچک کمک‌های اولیه، آب و خوراکی سبک همراه داشته باشید.‌