با کلیک برروی تصویر میتوانید تور مجازی این حمام را مشاهده نمایید

حمام سلطان امیر احمد در کاشان 

ایران با تاریخ کهن خود جاذبه های تاریخی زیادی را در خود جای داده، جاذبه هایی از دوره های مختلف که هر کدام دنیایی از جذابیت های معماری اند. کاشان یکی از شهرهای تاریخی ایران است که با آثار تاریخی جذابش از معروف ترین شهرهای گردشگری ایران به شمار می رود. شاید خیلی از ما باغ و حمام فین را معروف ترین جاذبه کاشان بدانیم اما این شهر آینه ی تمام نمای تاریخ و مملوء از جاذبه های تماشایی ست که یکی از آن ها حمام سلطان امیر احمد است. می خواهیم  کمی درباره این حمام حرف بزنیم تا این بار در سفر به این شهر بازدید از این جاذبه را در برنامه سفرتان قرار دهید، آقای تور را همراهی کنید.

معماری و تزئینات به کار رفته در حمام سلطان امیر احمد آن را تبدیل به اثری ارزشمند کرده اند، حمامی بی بدیل که بدون شک در زمره جذاب ترین حمام های ایرانی ست. حمام درست در بافت تاریخی شهر قرار گرفته و با رفتن به آنجا شانس بازدید از جاذبه های زیادی مثل خانه بروجردی ها، خانه عباسیان و خانه طباطبایی ها را دارید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید به غیر از تزئینات جذاب داخلی حتی پشت بام آن هم تماشایی ست و خیلی از عکاسان در آنجا تصاویر نابی را به ثبت می رسانند. حمام سلطان امیر احمد ۱۱۰۲ مترمربع مساحت دارد و اسم خود را از امام زاده ی کناری گرفته است. در گذشته برای ساخت هر شهر تعدادی از عناصر لازم و ضروری بودند: آب انبار، خانه، حمام، مسجد و بازار، پس این حمام نقش زیادی در زندگی آن مردمان آن دوران داشته است.

با توجه به آثاری که در زلزله سال ۱۱۵۰ به دست آمد این حمام در زمان سلجوقیان ساخته شده اما سربینه آن متعلق به زمان قاجار است و به نظر عده ای حمام بر روی ویرانه های حمام قبلی بنا شده و حمام کوچکی هم ضمیمه ی آن شده است. در دوره صفوی جهانگردان زیادی به کاشان سفر کرده و از حمام های کاشان به عنوان آثاری جذاب یاد کرده اند. ساخت حمام قوانین خاصی دارد که آن را در زمره پیچیده ترین بناها قرار داده است مثلا برای اینکه انرژی زیادی صرف گرم نگه داشتن حمام نشود و حمام گرم بماند آن را از سطح زمین پایین تر می ساختند. در این بنا گچ بری ها و آهک بری های جذابی به کار رفته که آن را به اثری خاص و تماشایی تبدیل کرده است. چیزی که این حمام را این طور جذاب و دیدنی کرده معماری جالب توجه، کاشی های طلایی و آبی و همینطور گچ بری های ماهرانه است به همه ی این جذابیت ها سقف های طاقی، نقاشی های دیواری و شیشه های رنگی را هم اضافه کنید تا بدانید با چه بنای شاهکاری روبرو هستید.

آب این حمام از دو چاه تامین و با لوله های سفالین به قسمت های مختلف حمام فرستاده می شد. این حمام از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل شده، حمام بزرگ شامل ورودی، سربینه، گرم خانه و خزینه، تون یا گلخن است که کمی درباره این قسمت ها توضیح می دهیم:

  • ورودی: ورودی چندین فضا (جلوخان، سردر ورودی، هشتی و راهروی ارتباطی) دارد و در نهایت به رختکن ختم می شود. قبل از اینکه به داخل حمام حمام سلطان امیراحمد بروید در هشتی نگاهی به سقف بیندازید، رسم بندی به کار رفته در سقف تماشایی و جذاب است. در اینجا دالان پرپیچ و خم را می بینید که نمی گذارد بین هوای بیرون و داخل حمام به راحتی مبادله ی هوا صورت بگیرد.
  • سربینه: جذاب ترین قسمت حمام! سربینه در واقع همان رختکن است و هوایی نیمه گرم دارد. به غیر از تزئیات پیچیده ای که برای طراحی این قسمت از حمام به کار رفته وجود نورپردازی ها هم جذابیت آن را دوچندان کرده است. در اینجا ۸ ستون می بینید که فضای سربینه را به دو قسمت تقسیم کرده اند. در وسط سربینه حوضی ۸ ضلعی به چشم می خورد که فواره ای در آن وجود دارد.
  • گرم خانه: گرم خانه همان جایی است که برای شست و شو و حمام کردن به کار می رفت. تزئینات به کار رفته در این قسمت از حمام کمتر از سربیته است اما کاشی های معرقی که برای پوشاندن یک متر از دیوارها به کار رفته جذابیت خاصی را به فضای گرمخانه داده است. در اینجا ۴ ستون به کار رفته که باعث شده فضای گرمخانه سه قسمت شود.

تون یا گلخن: در این قسمت آب و گرمای حمام تامین می شد.

به غیر از زیبایی هایی که در طراحی این حمام به کار رفته بام آن هم جذاب و تماشایی ست و یکی از نمونه های منحصربفرد از بام های گنبدی کشور است. بر روی بام چندین گنبد دیده می شود که با شیشه های عدسی محدب پوشیده شده اند تا نور به داخل برسد و از طرفی امکان دیدن فضای داخلی هم وجود نداشته باشد.

شهرداری در سال ۱۳۷۵ این مسجد تاریخی را خرید تا با مرمت و بازسازی، آن را از خطر تخریب نجات دهد. این موزه بعد از مرمت مدتی سفره خانه سنتی بود تا این که در نهایت به موزه تبدیل شد و امروز تحت نظر سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان است.