با کلیک برروی تصویر میتوانید تور مجازی این دریاچه زیبا را مشاهده نمایید

دریاچه فراخین 

در کشور ما، ایران از گذشته تا به حال و به دلیل تنوع آب و هوایی، کوهستان ها و جنگل ها، رودها، سواحل، تالاب ها و دریاچه ها، مرتع، دشت ها و چمنزارها، محل مناسبی برای زندگی گونه های متنوع حیوانی و گیاهی قلمداد می شود. تنوعی از جانوران و گیاهان که مانند برخی از آنها در هیچ کجای این دنیا دیده نمی شود. با ورود گونه های مختلف گیاهی از سرزمین های دیگر به کشورمان و رشد و گسترش آنها موجب شد تا بر تنوع زیستی گیاهی ایران افزوده شود تا جایی که اکنون بسیاری از مناطق این خطه پهناور دارای جاذبه های شگفت انگیزی خصوصا در شمال کشور و البته مازندران می باشند. شاید برخی از ما جاذبه های طبیعی بسیاری را در شمال کشور بشناسیم و نیز سفر کرده باشیم که هر کدام زیبایی خاص خود را دارد و طرفدارانی را به سوی خود جلب می کند. اما در این میان برخی از جاذبه هایی وجود دارند که علی رغم ظرفیت بسیار بالا اما کمتر شناخته شده اند و بسیاری از ما نسبت به آنها بی اطلاعیم. این جاذبه ها می توانند آنچه ما به دنبالشان هستیم مثل آرامش و طبیعت بکر با چشم انداز های بی نظیر را نصیببمان کنند. اکنون قصد داریم در این مطلب گوشه بسیار اندک از زیبایی های مازندران، با عبور از جنگلی سرسبز و نزدیکی روستای ویسر، جایی به نام دریاچه فراخین را به شما معرفی کنیم، پس با آقای تور همراه باشید.

دریاچه فراخین دارای یک مسیر دسترسی بسیار زیبایی می باشد که البته این یکی از ویژگی های همیشگی اکثر جاذبه های طبیعت در این استان دوست داشتنی است، به گونه ای که برای رسیدن به آن باید از قلب جنگلی بکر عبور کنیم تا از دیدن آن نیز بی نصیب نباشیم. در واقع زیبایی های این جاذبه یعنی دریاچه فراخین از مسیر دسترسی به آن شروع می شود به طوری که باید از جاده خاطره انگیز و فوق العاده زیبای چالوس آغاز کنیم، جاده ای که هر بار دل به آن می سپاریم و آن را می بینیم برایمان تازگی دارد و گوشه گوشه آن شامل چشم انداز های طبیعت است. در مسیر این جاده و بعد از گذشتن از جنگل و مسیری خاکی به دریاچه فراخین خواهید رسید. باید این نکته را نیز در نظر گرفت که رسیدن به این دریاچه اندکی سخت است اما زیبایی های مسیر این سختی را آسان می کند.

مسیر دسترسی

در جاده جالوس و پس از مرزن آباد در سمت راست خود به کمربندی چالوس به نوشهر می رسید و تابلوی که روی آن دیزی سرای آذربایجان نوشته را خواهید دید. طبق راهنمایی این تابلو مسیر خود را تغییر دهید و از روستا های دلسم و ویسر عبور کنید. در انتها به یک جاده خاکی معدنی میرسید و پس از عبور از رودخانه های کم عمق و رانندگی در حدود ۴۰ کیلومتر به دریاچه فراخین خواهید رسید. توجه داشته باشید که در مسیر رسیدن به دریاچه، پنج دوراهی قرار دارد که در واجه شدن با آنها باید به این صورت مسیر را انتخاب کنید: از دو تای اول به سمت راست بروید که نشانه آن تابلو به سمت کجور است، سومی را به سمت چپ، چهارمی را به راست و پنجمی را به چپ انتخاب مسیر کنید.

دریاچه فراخین در نزدیکی روستای ویسر، جایی که درختان سر به قلک کشیده آن را احاطه کرده اند و زیبایی هایش را تا زمانی که به محل دقیق این مکان نرسید نمی توانید ببینید. البته این دریاچه تا حدی شبیه به تالاب است که به زیبایی های آن افزوده است و موجب شده دوست داران طبیعت بسیاری را به سوی خود بکشاند. آب این دریاچه از چشمه فراخین و باران تامین می شود و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری واقع شده است.

چه فصلی برای سفر مناسب است؟

از ابتدای اردیبهشت ماه تا انتهای شهریور دریاچه فراخین در بهترین وضعیت خود قرار دارد چرا که پر از آب است، بنابراین بهتر است زمان برای سفر است.
فصل بهار و تابستان: وضعیت میزان آب دریاچه در پرآب ترین حالت خود قرار دارد و بسیار زیباست.
فصل پاییز: خاصیت این فصل در بیشترین جتذبه های استان ملزندران رنگارنگ بودن مناظر است چرا که رنگ برگ های درختان در حال تغییر رنگ است و هر کدام به یک رنگ، پس با فرض انعکاس این چشم انداز های زیبا در آب دریاچه، این برای بازدید دوست داشتنی و زیبا خواهد بود.
فصل زمستان: اگرچه به دلیل برف گیر بودن منطقه باز هم زیبایی های خاص خودش را دارد ولی چون مسیر دسترسی چندان مناسب نیست و دارای امکانات نیز نمی باشد، بهتر است اقدام به سفر نکنید مگر اینکه دارای تجهیزات کامل باشید.

طبیعت اطراف و ملزومات

اطراف این دریاچه همان طور که می توان حدس زد دارای طبیعت زیبایی می باشد در سفر به دریاچه فراخین می توانید در روستاهای اطراف هم گشتی بزنید. روستا های کندلوس، دلسم و ویسر از این جمله اند که هر کدام علاوه بر اینکه بسیار زیبا هستند می توانند مکانی برای اقامت شما نیز توسط محلی ها مکانی فراهم کنند.

اما بهتر است نکاتی هم در خصوص ملزومات سفر بدانید مثل کفش مناسب برای پیاده روی در جنگل که یکی از ضروریات این سفر است و یا اگر  اگر در فصول نسبتا سردتر به این مکان می روید، پوشاک ضد رطوبت را برای در امان ماندن از باران فراموش نکنید. در صورتی که اهل کمپینگ هستید کیسه خواب یا پتوی مسافرتی، لباس اضافه، ظروف شخصی، لوازم بهداشتی شخصی و چادر مسافرتی را به همراه داشته باشید. تمام وسایل مورد نیاز از جمله خوراکی هارا از روستای دلسم و ویسر خریداری کنید.