با کلیک برروی تصویر میتوانید تور مجازی این تنگه را مشاهده نمایید

تنگه شیرز 

تنگه شیرز یکی از عجایب طبیعت در استان لرستان است و تنها ۵۰ کیلومتر با شهر کوهدشت فاصله دارد. استان لرستان سرشار از جاذبه های طبیعی و دیدنی های زیبا است و در این میان تنگه شیزر جایگاه ویژه خود را دارد. هنگامی که این تنگه را می بینید از شگفتی های طبیعت حیرت زده خواهید شد. ترکیبی زیبا از صخره های سنگی، آب روان و دشت های سرسبز. پس از عبور از دالان های پر پریچ و خم تنگه به آبشار خواهید رسید. بار سفر را ببندید و با آقای تور همراه شوید تا از دره رویاها دیدن کنیم.

موقعیت

تنگه شیرز در بین استان های کرمانشاه، ایلام و لرستان قرار گرفته است و ۵۰ کیلومتر با شمال شرق کوهدشت فاصله دارد. این شگفتی طبیعت در بخش زردلان و در منطقه ای به نام اولادقباد قرار دارد. هنگامی که وارد جاده اولاد قباد شدید به سمت تنگه خواهید رفت. این مسیر مملو از گل های رنگارنگ است که دیدنشان روح انسان را نوازش می دهد. دو کیلومتر انتهایی مسیر یک جاده‌ خاکی است و با عبور از دیواره‌ سنگی بلند مسیر پیاده روی به سمت تنگه آغاز خواهد شد.

آبی که در میان تنگه جاری است به رودخانه سیمره می ریزد. سیمره یکی از شاخه های اصلی رودخانه کرخه است. یکی از رودخانه های مهم و دائمی غرب کشور محسوب می شود که خط مرزی استان لرستان و ایلام را شکل داده است. رود سمیره از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد. تنگه حدود ۵ کیلومتر طول دارد و دیواره های صخره ایی که از میانشان عبور خواهید کرد بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر ارتفاع دارند. در جای جای این مسیر این دیواره ها به هم رسیده اند و مانع از رسیدن نور خورشید به شما می شوند.

شیب این دیواره ها با ارتفاعی کمتر از ده متر در نزدیکی روستای گُدارگَه شروع شده و در پرتگاه هفت رَک و انتهای دره به بیشترین میزان خود می رسد. پس از پشت سر گذاشتن این منطقه به دشتی سرسبز وخرم در کنار رودخانه می رسیم. اگر مایل باشید این نقطه یک انتخاب مناسب برای برپایی پیکنیک و استراحت کردن و رفع خستگی مسیری که طی کردید می باشد. توجه داشته باشید که این تنگه تماما ساخت دست طبیعت است.

پس از آن غار، تونل یا به گفته مردم محلی پل خدا قرار دارد. غاری به طول ۱۵۰ متر که از نور خورشید فقط تا حدود ۲۰ متری آن نفوذ می کند. تلفن های همرا آنتن نمی دهند و آبی سرد در کف آن جاری است.

شکل گیری

شیرز با تمام زیبایی هایش در قلب رشته کوه های زاگرس جای گرفته است. دره با فرسایش سنگ های رسوبی متعلق به دوان سوم زمین شناسی ایجاد شده است. یکی از مهم ترین ویژگی های این صخره ها که موجب پیدایش چنین شاهکاری در طبیعت شده این است که آن ها بسیار انحال پذیرند و هنگامی که آب رودخانه یا باران با آن برخورد می کند به آن شکل می دهد، شکل های جالب و زیبا.

دیدنی های تنگه شیرز

طبیعت:  تنگه شیرز بی نظیر است و هنگامی که به دشت می رسید درختان سر به فلک کشیده چنار، بلوط، انگور، انجیر و گلابی وحشی را خواهید دید. اگر د فصل مناسب بروید می توانید از این میوه ها بخورید. بزهای وحشی کوهستان از دور قابل مشاهده هستند. همچنین هنگام عبور از آب رودخانه وقتی پایتان در آب است ممکن است ناگهان احساس کنید موجودی زنده با شما برخورد کرد، کافی است با دقت کف رودخانه را نگاه کنید تا درون آب های شفاف آن ماهی ها را در حال شنا کردن ببینید.

  • غار: در انتهای تنگه شیرز غاری به طول ۱۵۰ متر وجود دارد و رودخانه ای با آبی بسیار سرد در میان آن جاری استو هنگامی که قصد رفتن به داخل غار را داشتید دقت کنید که در بعضی نقاط آن سطح آب ممکن است تا بالای زانو برسد. رفتن به درون غار با پای برهنه پیشنهاد نمی شود چرا که سنگ های کف آن تیز است و ممکن است به پای شما آسیب برساند. همچنین دقت داشته باشید که تنها در دهانه غار نور می رسد و از آن پس تارکی مطلق است. آنتن دهی موبایل نیز درون غار وجود ندارد. پس تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید. این غار یادگاری است که از دوران غارنشینی در ایران بر جای مانده است. محلی‌ ها این غار را پل خدا می ‌نامند.
  • مناره سنگی: با سپری شدن میلیون ها سال و شرایط جوی مختلف مانند وزش باد و باران و همچنین وقوع زلزله شدید در منطقه یک ستون در میان تنگه شیرز شکل گرفته است که دیدنش هر فردی را شگفت زده می کند.  ارتفاع مناره سنگی از کف صخره تا بالای آن ۸۰ متر است و قطری بیش از ۱۰ متر دارد. نام آن را مناره سنگی گذاشته اند. دیدن آن می تواند یکی از جاذبه های تنگه باشد.

غار در دل کوه قرار گرفته و آب و هوایی کوهستانی دارد. این شرایط موجب شده تا فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از تنگه باشد. هنگامی که به تنگه می رسید یک پارکینگ در محوطه ساخته شده که می توانید خودروی خود را در آن پارک کنید. در این محوطه سرویس بهداشتی نیز قرار دارد. یک مجتمع شیلات در کنار پارکینگ تنها ساخته دست بشر در منطقه است که می توانید از آن ماهی تازه تهیه کنید.

تجهیزات لازم

در این مکان امکان شنا وجود دارد و حتما لباستان خیس می شود پس لباس اضافه همراه داشته باشید. درون غار کاملا تاریک است و باید چراغ قوه با خود ببرید. عبور از تنگه و راه رفتن در آب سرد دشوار است و نیاز دارید تا شرایط جسمانی خوبی داشته باشید. پس از عبور از تنگه محلی برای تهیه غذا وجود ندارد پس مواد خوراکی لازم را همراه خود داشته باشید. کف رودخانه سنگ است و ممکن است شی تیزی درون آن باشد سعی کنید با کفش درون آن حرکت کنید و کفش راحت و مناسب اضافه نیز با خود ببرید.

تنگه شیرز یکی از هدایای طبیت به ما است که تا به حال بکر مانده است. اگر قصد دارید به این منطقه سفر کنید از ریختن زباله، آلوده کردن محیط و روشن گذاشتن آتش پرهیز کنید.