با کلیک برروی تصویر میتوانید تور مجازی این دره زیبا را مشاهده نمایید

 دره خزینه 

دره خزینه از مکان‌های زیبا و هیجان‌انگیز استان لرستان است که میزبان بلندترین پل معلق ایران و خاور میانه است. برای ادامه مطلب با آقای تور همراه باشید.

دره خزینه لرستان یکی دیگر از زیبایی‌های استان لرستان است که با گذشت سال در اثر فرسایش به وجود آمده و شباهت بسیار زیادی به گرندکانیون در آمریکا دارد. این دره دارای بلندترین پل معلق است که در ادامه به توضیح بیشتر این دره پرداخته‌ایم، پس با ما همراه باشید.

دره خزینه یکی از دره‌های زیبا و شگفت‌انگیز استان لرستان است که در میانه‌های جاده پل‌دختر به اندیمشک و در همسایگی روستایی به همین نام قرار دارد. این دره پس از فرسایش در طی سالیان دراز به وجود آمده است. رودخانه کرخه از میان این دره عبور می‌کند و سبب زیبایی هر چه تمام‌تر دره خزینه می‌شود. این دره به گرندکانیون آمریکا (Grand Canyon National Park) بسیار شبیه است.

دره خزینه از دیدنیها و زیبایی‌های زیادی برخوردار است که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

پل معلق دره خزینه

ل معلق دره خزینه از جاذبه‌های اصلی و دیدنی این دره محسوب می‌شود که بلندترین پل معلق ایران و خاورمیانه است. طول این پل ۱۱۲ متر و ارتفاع و عرض دهانه آن به ترتیب ۸۵ و ۸۰ متر است. قبل از این پل، پل معلق مشگین‌شهر استان اردبیل بلندترین پل ایران به شمار می‌رفت. ولی اکنون پل معلق دره خزینه با اختلاف ۵ متر ارتفاع، بلندترین پل معلق ایران است. این پل بسیار زیبا و با استحکام است که از به هم پیوستن چوب‌های روسی و چهار طناب کابلی به وجود آمده است.

پل دره خزینه در منطقه دره‌ای و صخره ای و بالای رودخانه کرخه قرار دارد. یک طرف پل در استان لرستان و طرف دیگر در استان ایلام قرار دارد. 

چگونگی ساخت پل معلق دره خزینه

قرار شده بود سدکرخه دو، در جریان مطالعات و جانمایی اولیه بر روی رودخانه کرخه احداث شود، ولی در سال ۸۱ به علت شناسایی یک گسل در منطقه، ساخت و ساز تعطیل شد

. به منظور تعیین محل جدید، مطالعات ثانویه زمین‌شناختی و ژئوتکنیک در محلی دیگر با فاصله تقریبی یک کیلومتر از محل قبلی شروع شد. برای اینکه تردد و حمل و نقل این گروه مطالعاتی راحت‌تر صورت گیرد، پل معلق دره خزینه روی رودخانه کرخه ساخته شد.

پیچ نعل اسبی

قبلا هم گفتیم دره خزینه به گرندکانیون آمریکا شبیه است، ولی در یکی از قسمت‌های دره، این شباهت بسیار شدید شده و تصویری که به پیچ نعل اسبی در گرند کانیون بسیار شبیه است، توجه همه را به خود جلب می‌کند. صخره‌ای در وسط این بخش وجود دارد که با آب احاطه شده و فرسایش، شکلی خاص به آن داده است.

با ایستادن بر روی پل معلق دره خزینه، چنین تصور می‌شود که بر بالای یک ساختمان ۲۹ طبقه ایستاده‌اید و رودخانه‌ای زیر پای شما قرار دارد که صدای آب‌هایش به گوش می‌رسد و لحظاتی هیجان‌انگیز و دل‌نشین برای شما به وجود می‌آورد. از طرف دیگر وزش بادها باعث تکان خوردن پل می‌شود که نتیجه آن احساس هرچه بیشتر شما به معلق بودن پل شده و هیجانی خاص را به ارمغان می‌آورد. 

همچنین به خاطر وجود ارتفاعات و صخره‌ها، این محل یکی از مکان‌های مناسب برای کوهنوردی و صخره‌نوردی است.

بهترین زمان برای دیدار از دره خزینه

استان لرستان منطقه‌ای کوهستانی است که در فصل بهار و تابستان آب و هوای معتدل دارد. از طرفی، دره خزینه در منطقه‌ای قرار دارد که در معرض تابش خورشید است. به همین خاطر بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای بازدید است.

مسیر دسترسی

ابتدا به شهرستان پل‌دختر رفته و از آنجا وارد جاده اندیمشک شوید. پس از سپری کردن مسافت ۴۷ کیلومتر وارد روستای دره خزینه شده و از آن‌جا نیز پس از دو کیلومتر مسیر، به محل کارگاه سدسازی کرخه ۲ برسید. از این محل عبور کرده و پس از ۳ کیلومتر مسیر به بالای پل معلق می‌رسید.